Skip to main content
  • 6.07.2017.

Domaći i regionalni izvođači Imperium festivala!

Tko zna jesu li ikada burazi u togama, orbitirajući oko talijanskog poluotoka, ikada mislili da će njihov jezik postati baza čitave kakofonije onih koji će uslijediti na plavoj lopti koju zoveš domom.


Sumnjamo da – koliko god razvijena bila filozofija, misao ili slobodne asocijacije dok prebireš po strunama pod maslinom – su slutili da će latinska riječ koju koriste kako bi opisali vladanja, uzurpacije, suverenu premoć nad ljudima i prostorima postati jedno sasvim ljubazno preuzimanje u nomenklaturi Imperium festivala. Ovaj imperij ne traži žrtve paljenice, desetine, tvoje blago i žene, niti ima ikakvu inklinaciju nasilno provoditi svoje zakone. Ono što čini mnogo je ljubaznije – pušta struju kroz kablove za zajedništvo i stvaranje sjećanja pod zvučnikom i pušta uštimano ljubazno predavanje ritmu da te vodi. Jedini zakon koji vrijedi jest zakon podija među kamenjem stare tvrđe Ostrožac, a na podiju su svi jednaki u radikalnoj inkluziji voljenja.

Za razliku od tvoje slobodne plesne promenade prekrasnih peripetija, povijest tvrđe ona je osvajanja i dominacije. Tamo u općini Cazin nad bosansko-hercegovačkim krajem drveće i kamen pričaju priče o dvije i pol tisuće godina ljudskih stopala koja lutaju šumom, no pero i papirus prvi puta bilježe postojanje i validitet kamenog zdanja tek 1286. za vrijeme knezovanja Blagajski Babovića. Oko ponad zavidnog brka na tvrđavu baca Ferhad-beg Sokolović, a što beg poželi beg dobije. Preuzima Kevenhilberg, da bi 1579. ljesnule turske sablje i zakačunale Ostrožac pod svoje. 300 godina u posjedu porodice Beširević, jedan deal s okružnim načelnikom Bihaća Lotharom van Berksom, i novo tisućljeće kasnije, kamena tvrđa Ostrožac ispunjava sada jednu sasvim nježniju funkciju koju nose čuvari i ljubavnici, a ne osvajači, pa te stoga bihaćka udruga Soundkeeepers drugu godinu za redom zove na Imperium Fest. Četiri stupa armiranog lineupa su Alberto Ruiz, Paolo Barbato, Mladen Tomić i Frenkie, no s tobom je još i čitava ergela trodnevnih glazbenih mokrih snova.

Pa je za čekanje zora ovdje After Afair, kolege mu Alen Milivojević, Kazzoo, i glazbenim ludilom pogonjeni Poco Loco. Za pultom svoju estetiku zvuka kroje i Dani Dolce, nimalo mrki Medo, Fedja Knajdi, G Edd, Adot, Davor B, iz domaćeg techno podmlatka DJ Jock, lančanim reakcijama plesnog naklonjeni Worda, Rector, Incept i Edib D. Linija se nastavlja dalje uz Forniva, Nebs Jacka, Alexandra G, domaće snage Andrologica i Tonija Kostijala, prekograničnih meštara ritma Aida Vehabovića, a tu su i Freak, D.F.K., Denis Dražić, gospodin Dub Caine, Irfan F, Omar ramirez, Killa Tequila, Ady G, One i Inis.

Pa tako sve o čemu brineš i što ti gricka neuron, sve što ne sjeda na mjesto kao kamenje tvrđave, sve što te trga i lomi sada spremi u neku ladicu, biti će tu i kada se vratiš vjerojatno promijenjeno novim točkama gledišta s vidikovca Ostrošca. Uzmi si veliki marker ili otvori kalendar na mobilnom frendu i označi crvenom datume od 21. do 23. srpnja, a kako bi ugurao kartu u džep klizneš digitalnom autocestom na kupikartu.ba pa si jednodnevnu grabiš za 20KM, ili pak festivalku za 30, ili treba li tvoja unutarnja diva tetošenje VIP upad za 100KM. Dođi i budi, nikada više nećeš biti tako mlad kao ovoga ljeta!

sven desk
sven mob
Vezani članci
Ovaj dokumentarac gotovo 30 godina nakon originalne objave je ponovno ugledao svjetlo dana na YouTubeu
sven mob
Ovaj dokumentarac gotovo 30 godina nakon originalne objave je ponovno ugledao svjetlo dana na YouTubeu