Skip to main content
  • 9.11.2024.

Miss Kittin premijerno u Hrvatskoj u sklopu festivala Planet Dom koji pokreće Split

Multimedijalni kulturni centar u partnerstvu s Platformom Doma mladih i Koalicijom udruga mladih te pod pokroviteljstvom Grada Splita organizira Planet Dom – festival koji pokreće

Piše: 

Naslovna foto

Neli Ružić

Riječ je o festivalu progresivne i suvremene kulture urbanih sadržaja, koja proteklih desetljeća snažno podupire kulturno tkivo grada krećući se oko matičnog planeta kreacije – Doma mladih, kojemu uskoro slijedi rekonstrukcija.

Foto Neli Ružić

Ovogodišnje nulto izdanje festivala, u trajanju od 21. do 24. studenog, donosi glazbene i interdisciplinarne izvedbe, klupske večeri, razgovore, video projekcije, instalacije, radionice te druge forme i izraze progresivne suvremene kulture uz sudjelovanje splitskih, regionalnih te međunarodnih umjetnika i izvođača.

Glazbeni program obuhvaća koncerte jednog od inovativnijih autora na regionalnoj sceni – basista i pjevača grupe Igralom Dimitrija Dimitrijevića i TBF-a, neizostavnog benda splitske urbane scene. Tu je i noisy pop atrakcija Artan Lili, ali i društveno-socijalnim, intimno-ljubavnim i satirično-humorističnim tematikama inspiriran rock, grunge i punk zvuk Šarene pojave.

Publika će imati priliku uživati i u nastupu splitskog dvojca Banana Zvuk, koji čine glazbenici Luka Barbić (TBF) i Ivan Yuri Jurić (ST!llness). Ivan Šarar (ex Let 3) predstavit će Muzikice, svojevrsnu osobnu potragu za prihvatljivom, nedovršenom, sirovom, neproduciranom glazbom, a Saša Rajković predstavit će solo projekt Zarkoff koristeći pristup spontanog aranžiranja i rearanžiranja svojih pjesama prilagođavajući ih raspoloženju publike. Održat će se i koncerti ansambla studenata saksofona UMAS te mladih polaznika srednje glazbene škole Josip Hatze okupljenih u Promaya bendu.

Glazbu koja nadilazi uobičajeno puštat će KLFM Soundsystem, LP Walker i PHLAGGMA, Necrocell, DJ D-GREE i YURI te Stevie Whisper. Posebna atrakcija glazbenog programa su DJ setovi svjetskih imena čije je bavljenje glazbom postavilo nove orijentire – Andy Smitha (ex Portishead) i Kittin, koja po prvi put nastupa u Hrvatskoj.

Izvedbeni program donosi cirkusku predstavu Konstrukt, dio šireg istraživačkog projekta Dore Komende u produkciji Cirkus Kolektiv,  kao odraz osobnog iskustva bavljenja cirkusom u Hrvatskoj. Plant Molesters izvest će glazbeni performans s biljkama koje nastanjuju Dom mladih, a publici će biti omogućen uvid u nastanak netipične glazbene kompozicije.

Francuski performerski trio La Cellule d’Intervention Metamkine proširit će prostor Amfiteatra filmskim sredstvima u expanded cinema performansu u kojem će uživo sučeliti zvuk dobiven iz analognih elektroakustičkih uređaja s filmskim slikama proizvedenim na 16-milimetarskim projektorima. Članovi kolektiva Metamkine predstavit će se i sa svojim solo izvedbama: manipulatori svjetlom Xavier Quérel i Christophe Auger s dva svjetlosna performansa za 16-milimetarski projektor, te kompozitor Jérôme Noetinger s izvedbom za magnetofon Revox B77, mikrofone, radio i nešto elektronike.

U dijelu posvećenom plesnoj umjetnosti splitskoj će se publici predstavit Elodie Chhor breakdance izvedbom Backwards temeljenoj na kretanju unatrag s idejom prevladavanja društvenih očekivanja uz podršku kontrakulture hip-hopa. Na rasporedu je i nagrađivana plesna predstava Love will tear us apart – solo izvedba na razmeđu rock koncerta, ispovjedne forme i apstraktnog plesa, dio trilogije Saše Božića i Petre Hrašćanec o odnosu suvremenog plesa i popularne glazbe, čija je ovo 101. izvedba. Izvedbom hip-hop plesne predstave IV kolektiv Walking će predstaviti ples kao dijalog između pojedinca i grupe te slavlje jedinstva u raznolikosti i slobodi identiteta.

Filmski program festivala nazvan Na splitskom terenu donosi šest kratkometražnih ostvarenja splitskog podneblja, a uključuje filmove čiji su autori Juraj Lerotić (Onda vidim Tanju), Veljko Popović (Biciklisti), Sonja Tarokić (Tlo pod nogama), Boris Poljak (Splitski akvarel), Šimun Šitum (Ritki zrak) i Natko Stipaničev (Arka).

Bogat radionički program namijenjen djeci obuhvaća Beatbox radionicu pod vodstvom Filipa Rušina, beatboxera poznatijeg pod umjetničkim imenom RushIn te osnivača prve škole beatboxa u Hrvatskoj. Plesna radionica Tjelesno buđenje i kutovi improvizacije održat će se pod vodstvom kolektiva Walking, a koncipirana je na temelju četiri predložene smjernice (ritam, igre u prostoru, oslonci i razine energije) koje će djeci služiti kako bi, improvizirajući, stvorili vlastiti ples. Likovna radionica ABC MKC – Može više! Mora više! Josipe Prosinečki inspirativno se veže na izložbu multimedijalnog umjetnika Gilda Bavčevića Može više! Mora više! koja problematizira fenomen kapitalističkog društva i odnose unutar njega, a koju će biti moguće vidjeti za trajanja festivala. Tu su i radionica DJ-inga s gramofonima Ivana Jurića Yurija, strip radionica Luke Duplančića te radionica kućnog kompostiranja koju vode članovi udruge Permakultura Dalmacija.

U sklopu programa održat će se i panel diskusija Kome to treba? koja postavlja pitanje kako prostori alternativne kulture pridonose stvaranju zajednica, već znamenita Gitarijada na kojoj će se predstaviti mladi neafirmirani bendovi te izvanredno, skraćeno izdanje kultnog splitskog festivala pričanja Pričigin, u kojem će prokušani pripovjedači i pripovjedačice ispričati Priče o domu. Također, organiziran je i tradicionalni Bazar udruge Aktivist koji će ovom prigodom obuhvaćati knjige, CD-e/DVD-e, vintage odjeću i obuću, igračke te ostale predmete koji se mogu uzeti ili donijeti na razmjenu.

S obzirom na to da je cilj festivala prezentirati vrhunska ostvarenja nezavisne scene, multimedijalna će umjetnica Neli Ružić na pročelje zgrade Doma mladih postaviti svoju prepoznatljivu svjetlosnu instalaciju Prekasno je za odustajanje, nastojeći osnažiti sve stanare Doma te ukazati na ustrajnost u nesigurnom vremenu koje dijelimo.

Svi festivalski programi su besplatni, osim koncerata i DJ nastupa za koje se ulaznice kupuju putem sustava Adriaticket.com.

boogaloo web
boogaloo nye
Sempliranje. Bez sumnje, jedno od najutjecajnijih i najkreativnijih tehnika moderne glazbene produkcije – no istovremeno često omraženo i osporavano
boogaloo nye
Sempliranje. Bez sumnje, jedno od najutjecajnijih i najkreativnijih tehnika moderne glazbene produkcije – no istovremeno često omraženo i osporavano