Skip to main content
  • vinili
  • 2.03.2013.

15 najboljih techno albuma koje dosad niste čuli

Techno je glazba koja se rijeđe od ostale glazbe sluša u kontekstu albuma, vjerujemo da je naša publika ipak poslušala bar dio u nastavku navedenih albuma, a za sve one koji još uvijek nisu ovo je odlična lista preporuka.

Naslovna foto

vinili

Fact magazine je stoga nedavno objavio 15 najboljih techno albuma za koje vjeruju da čitatelji najvjerojatnije nikad nisu čuli za njih, počevši od zlatnog doba `90-ih pa sve do postmilenijske produkcije. Mi znamo da su naši čitatelji ipak bar dio preslušali, te da su nekima i na osobnim listama najboljih albuma, no ako su vas ipak zaobišli evo prilike da ih sa zadovoljstvom poslušate:

boogaloo nye

1.    BANDULU – GUIDANCE (INFONET, 1993) : „Guidance“ je album britanskog trojca Bandulu kojeg su kritičari okarakterizirali pridjevom besprijekoran. Na njemu se nalazi i Carl Craigov remiks „Better Nation“ i slovi kao techno album za prave techno fanove.
{youtube}xPASqvAz_ZM{/youtube}

2.    CLARO INTELECTO – NEUROFIBRO (AI, 2004) – Glazbenik kojeg su Ekstraktovci doveli u zagrebački klub Sirup u prosincu prošle godine, veliku je pažnju izazvao svojim drugim melodičnijim albumom ''Metanarrative'', no malo njih je poslušalo njegov debi album iz 2004. ''Neurofibro''. Tune in.
{youtube}YEpqFvoEFCc{/youtube}

3.    CRISTIAN VOGEL – SPECIFIC MOMENTIFIC (MILLE PLATEAUX, 1996) – Producent, DJ i live performer koji je nedavno dovršio svoj, 15. po redu autorski album "The Inertals", no vratimo se u sad već davnu 1996. I obratimo pozornost na svu Vogelovu posebnost kroz album „Specific Momentific“
{youtube}BPk4VMaHofw{/youtube}

4.    DAN CURTIN – THE SILICON DAWN (PEACEFROG, 1994) – House i techno veteran iz Detroita Dan Curtin 1994. je napravio album koji bi svi zaljubljenici u elektronsku glazbu trebali imati u svojoj kolekciji. „The Silicon Dawn“ je klasik.
{youtube}Qw4FQzGi8z0{/youtube}

5.    EXPERIMENTAL AUDIO RESEARCH – THE KÖNER EXPERIMENT (SPACE AGE RECORDINGS, 1997) – Ovaj je album vrh među ljubiteljima post industrial techna, Experimental Audio Research poznat i kao EAR, E.A.R., sastavljen je od tri glazbenika različitih glazbenih smjerova, pa su im i albumi ispitivanje granica i često na listama najboljih albuma.
{youtube}rm0ddS6wZro{/youtube}

6.    HALLUCINATOR – LANDLOCKED (CHAIN REACTION) – Techno dub pioniri iz Londona ovaj su album snimili za njemački Chain Reaction label koji je poznat po svom techno, dub i ambientalnom zvuku. Hallucinatorov Landlocked je uspio spojiti sve tri odrednice u jednu.
{youtube}FIHXkKCtuhY{/youtube}

7.    IAN O’BRIEN – DESERT SCORES (FEROX, 1996) – Na vlastitu produkciju britanac O'Brien se odlučio zbog snažnog Detroit techno utjecaja koji je rezultirao 1996. Njegovim prvijencem „Desert Scores“. Riječ je downtempo breakbeat technu kojeg i danas smatraju remek djelom.  
{youtube}PPmV1-hcW4Y{/youtube}

8.    IN SYNC vs MYSTERON- ANDROID ARCHITECT (10th PLANET, 1997) – Atmosferični synthovi uz tople bass linije dominiraju albumom koji je produciran na stari analogni i tradicionalan način, a i danas zvuči svježe.
{youtube}CtRq4J55lTo{/youtube}

9.    MONRELLA – STUDIO 1-7 (ZET, 2002) – Pod utjecajem Surgeona i njegove glazbe ´90ih u 2000-ima je Mick Harris se pozabavio izradom burnog industrijskog techna pokretačke energije. Poslušajte!
{youtube}nwyBTX1EKlk{/youtube}

10.    NU-ERA – BEYOND GRAVITY (REFLECTIVE, 1994) –Rabljeni primjerak ovog albuma i danas će vas stajati u najmanju ruku 30 funti, što govori u prilog revolucionarnosti i ideji koja je na njemu izražena. I ovaj je album nastao iz ljubavi prema Detroitu i njegovoj post hardcore fazi koja je na Nu-Eru utjecala na sličan način kao što je na Juan Atkinsa i Josh Winka.
{youtube}h58UcGCrSFE{/youtube}

11.    PSYCHICK WARRIORS OV GAIA – OV BIOSPHERES AND SACRED GROOVES: A DOCUMENT OV NEW EDGE FOLK CLASSICS (KK, 1992) – grupa nizezmskih techno producenata koja je djelovala od 1989. do 2002. poprilično nedosljedno i ovisno o narkoticima. Ovaj je album njihova avantura na MDMA-u, deep techno, suptilni trance i ambijentalni zvukovi, sve u svemu jako melodično i zanimljivo.
{youtube}MQaewR9JssA{/youtube}

12.    SPEEDJACK – SURGE (R&S, 1996) – Gez Varley i Mark Bell nisu ovim albumom bili ni približno eksponirani kao što je to bio Bellov projekt LFO, ali ne treba previdjeti kvalitetu ovog remek djela iz 1996. koje kao da ni dana nije ostarilo.
{youtube}sURgkB9lHB8{/youtube}

13.    SUN ELECTRIC – PRESENT (R&S, 1996)  – Album „Present“ baš kako mu i ime kaže odoljeva vremenu u toj mjeri da je u drugoj polovici `90-ih predstavljao sadašnjost, onako kako ju predstavlja i danas. U tome je naravno veličina najboljih albumakojima pripada i ovaj njemačkog dvojca Sun Electric.
{youtube}g_tm_pe_KWk{/youtube}

14.    TITONTON DUVANTE – SELECTIONS FOR INTERCOURSE (RESIDUAL, 2000) – Seksualne fanatazije Duvantea utkane u ovom albumu u milenijskoj godini su se smatrale dovoljno provokativnima. Bez obzira asocira li vas ovaj album na seks on je dovoljno inovativan i raznolik da biste mu pružili priliku.
{youtube}qQ3CIGUD98I{/youtube}

15.    VAPOURSPACE – THEMES FROM VAPOURSPACE (FFRR, 1994) – Mark Gage, elektronski skladatelj također poznat kao one-man-band Vapourspace, od ranih je ´90-ih želio znati kako budućnost zvuči i oduvijek je želio vašim ušima dati smisao, pa provjerite koliko je u tome uspio.
{youtube}vXGOJnQXNok{/youtube}

boogaloo web
boogaloo nye
Vezani članci
Sempliranje. Bez sumnje, jedno od najutjecajnijih i najkreativnijih tehnika moderne glazbene produkcije – no istovremeno često omraženo i osporavano
boogaloo nye
Sempliranje. Bez sumnje, jedno od najutjecajnijih i najkreativnijih tehnika moderne glazbene produkcije – no istovremeno često omraženo i osporavano