Skip to main content
  • 13.11.2024.

Ovih dana Kulušić ide u povijest. Krenula je demontaža kultnog zagrebačkog kluba

Preko vikenda su se društvenim mrežama krenule širiti fotografije demontaže kultnog zagrebačkog kluba

Piše: 

Naslovna foto

M. Bajić

Punog imena Glazbeno-scenski centar Kulušić svoja vrata je otvorio daleke 1968. u Hrvojevoj ulici 6 u Zagrebu. Kultni status stekao je krajem 70-ih i tijekom 80-ih godina prošlog stoljeća, a smatra ga se i najvažnijim mjestom “Novog vala”.

Preko vikenda na društvenim mrežama inicijative “Zagreb Te Zove” objavljene su prve fotografije demontaže kultnog kluba, a posljednji vlasnik Mladen Mitak u kratkom razgovoru za Jutarnji list otkriva: “Krenuo sam s čišćenjem kluba, to je sada državni prostor, a za početak iznosimo stvari koje želim sačuvati.

HRT prenosi da nakon sudske presude prostor Kulušića uskoro prelazi u ruke države, a glasnogovornica Državnih nekretnina ističe da će se nakon primopredaje nekretnine donijeti adekvatna odluka o aktivaciji imovine, što znači da se prema dosadašnjoj praksi Državnih nekretnina može očekivati da se Kulušić nađe na natječaju za najam početkom sljedeće godine.

Objava o demontaži kultnog kluba izazvala je brojne reakcije građana na društvenim mrežama, od kojih su se mnogi prisjetili lijepih uspomena iz Kulušića. Iz inicijative “Zagreb Te Zove” u subotu u 18 sati pozivaju građane na mirno okupljanje u Hrvojevoj ulici da bi saznali je li to ujedno i oproštaj kluba.

U Kulušiću su tijekom godina svoje albume snimili renomirani bendovi poput Filma, Bijelog Dugmeta, Azre, Ekatarine Velike, Električnog orgazma i drugih, a onamo su nastupili i danas veliki svjetski bendovi poput Sonic Youtha, GBH-a, Pixiesa i UK Subsa. Iako je prvenstveno poznat po svom rock programu, nezaboravne su bile i disco večeri, a krajem 80-ih je u Kulušić ušao i DJ program. Kulušić je svoja vrata, na žalost mnogih, zatvorio početkom 2000-ih.

kruder web
kruder
Ovaj dokumentarac gotovo 30 godina nakon originalne objave je ponovno ugledao svjetlo dana na YouTubeu
sven mob
Ovaj dokumentarac gotovo 30 godina nakon originalne objave je ponovno ugledao svjetlo dana na YouTubeu