Policija zaprima prijave za lažne face profile
Nakon što je na Općinskom sudu u Zadru donesena prva nepravomoćna osuđujuća presuda za zlouporabu Facebooka, jučer je policija zaprimila još jednu prijavu zbog lažnog profila.
Sankcioniranje lažnih profila na Facebooku sve je više kažnjiivo, jer je nakon Mate Kožula, djelatnika gradske uprave i bivšeg člana Mladeži HDZ-a koji je dobio 6 mjeseci uvjetno s rokom kušnje od 2 godine zbog tri lažna profila na Iskrici i dva profila na Facebooku, jučer podnešena prijava protiv neimenovane 20-godišnjakinje koja je otvorila lažni profil na Facebooku pod imenom 31-godišnjeg poznanika što se smatra krađom identiteta.
Muškarac u čije je ime otvoren profil slučaj prijavio policiji, zbog sumnje da se lažnim profilom nanosila štetu ugledu i časti spomenutog muškarca.
Sama radnja krađe profila nije automatski kazneno djelo, ali ako se policijskom istragom utvrdi da su ispunjena potrebna obilježja nedozvoljene upotrebe osobnih podataka na štetu žrtve, protiv počinitelja se podnosi kaznena prijava. Ako ta obilježja nisu ispunjena, oštećeni ima još dvije mogućnosti. Policija “počinitelja” može upozoriti da ne ponavlja svoje neprihvatljivo ponašanje, vrijeđanje i slično ili oštećena osoba može podnijeti privatnu tužbu protiv njega. – piše Jutarnji.hr
Policija u istrazi uz privolu suda i DORH-a smije zatražiti podatke o korisnicima od telekomunikacijskih tvrtki koje pružaju usluge interneta i u tom slučaju preko IP adrese kompjutora počinitelja mogu ga pronaći.
Prema istraživanjima, Hrvata na Facebooku ima oko 1,5 milijuna, osobe s lažnim profilima imaju više prijatelja, u prosjeku oko 726, a autentični tek 130. Gotovo 15 % stvarnih korisnika nikad nije ažuriralo status, a čak polovica lažnih to je učinilo. Više od 95 % lažnih profila otvara se na žensko ime, a pola od njih tvrde da su zainteresirani i za muškarce i za žene.
Izvor: Jutarnji.hr