Skip to main content
alt

Povezanost glazbe i osjećaja

Spotify je ovih dana objavio istraživanje koje proučava povezanost glazbe i osjećaja, odnosno koja glazba izaziva kakav osjećaj kod slušatelja.

 
Radeći zajedno s Jacobom Jolijem, profesorom područja kognitivne psihologije i neuroznanosti na Sveučilištu Groningen, Spotify je posložio listu pjesama i kakvu one emociju u slušateljima izazivaju. Tako “Bad” Davida Guette izaziva ljutnju zbog nabrijanog tempa i snažnog ritma, a Aviciijeva “Wake Me Up”, spoj countryja i dance glazbe, u slušatelja izaziva uzbuđenje.
{youtube}JJhgfKeNJew{/youtube}
 
Prema Jolijevim riječima, slušanje Wake Me Up potiče lučenje adrenalina i endorfina i to zahvaljujući brzome tempu. Istraživanje u cijelosti pročitajte ovdje.
 
morales 600
Vezani članci
Artbat, Bedouin, Jan Blomqvist, Miss Monique i Adam Beyer su svoje setove izvodili na spektakularnim lokacijama diljem svijeta
morales 600
Artbat, Bedouin, Jan Blomqvist, Miss Monique i Adam Beyer su svoje setove izvodili na spektakularnim lokacijama diljem svijeta