Skip to main content
  • ray dolby
  • 13.09.2013.

Preminuo pionir zvuka Ray Dolby

Ray Dolby, inženjer koji je izumio sustav smanjenja buke na audio snimkama i surround zvuku i čiji se izum koristi u glazbi i kinematografiji, umro je u četvrtak u 80. godini u svom domu u San Franciscu, izvijestila je tvrtka Dolby Laboratories Inc koju je i osnovao.

Naslovna foto

ray dolby
 
Pionir na području zvuka, Ray Dolby će biti zapamćen kao čovjek koji je izumio sustav smanjenja buke na audio snimkama i surround zvuku. S bogatstvom od 2,4 milijarde dolara koje je ostavio nakon svoje smrti, Dolby je doista u stvarnost doveo poslovicu da je šutnja zlato, piše Forbes. 
 
Dolby je rođen u Portlandu i postao je fasciniran zvukom kad je kao dijete proučavao vibracije klarineta. U 16. godini počeo je raditi u Ampexu, tvrtki koja je proizvodila videovrpce. Nakon studija elektrotehnike na Sveučilištu Stanford, doktorirao je fiziku na Cambridgeu 1961. godine, a radio je i kao savjetnik za britansku Agenciju za atomsku energiju.  Dvije je godine radio kao savjetnik Ujedinjenih naroda u Indiji nakon čega je 1965. godine  osnovao tvrtku Dolby Laboratories u Londonu koju je kasnije preselio u San Francisco.
 
Dolby Laboratories postala je najpoznatija po radu na smanjenju buke na audio snimkama i surround zvuku. Iako je Dolby otišao u mirovinu prije nekoliko godina, njegova je tvrtka je nastavila s inovacijama, izbacivši na tržište sustav Dolby Atmos koji je prvi put korišten u filmu “Hobit: Neočekivano putovanje”.
Tijekom godina Dolby je dao svijetu tehnike 50 patenata, osvojio je dva Oscara, Emmy i više Grammyja.
 
Ray Dolby zadnjih je nekoliko godina bolovao od Alzheimerove bolesti, a u srpnju mu je dijagnosticirana i leukemija. “Iako je u srcu bio inženjer, postignuća moga oca u tehnologiji izrasla su iz ljubavi prema glazbi i umjetnosti”, izjavio je Dolbyjev sin, pisac Tom Dolby.
 
boogaloo web
dobar house mobile
Mlađa publika pokreće novi val popularnosti ovog elektroničkog žanra, a Spotify ga slavi dokumentarcem
dobar house mobile
Mlađa publika pokreće novi val popularnosti ovog elektroničkog žanra, a Spotify ga slavi dokumentarcem