Rolando – život nakon Detroita i Underground Resistancea
Priča ovog tvorca himne elektronske glazbe postaje globalna davne 1999.g. kada je pod pseudonimom Aztec Mystic kreirao produkciju "Knights of Jaguar" za svoj glazbeni kolektiv Undeground Resistance.
"Funky? Ne znam šta je to. Ne znam ni šta je dubstep", kaže Rolando Rocha tvorac legendarnog undergrounda hita "Jaguar" dok je na telefonskoj vezi dok razgovarao s novinarom XLR8R magazina iz svog novog doma u škotskom Edinburghu. "Ne znam hoću ostati posramljen ili ne. Prvi put sam prije godinu dana u Španjolskoj čuo za dubstep kada me netko vozio do aerodroma".
Underground Resistance je dom mnogih renomiranih elektronskih izvođača poput Mike Banksa, DJ 3000, Suburban Knighta, dok su prije članovi bili Claude Young, Rolando, Jeff Mills i Robert Hood. Teško je itko od Rolandovih suradnika kao i on sam mogao predočiti razvoj situacije s ovom melodijom. Naime, pjesma se toliko brzo proširila svijetom i naišla na odličan support da gotovo nema DJ-a koji je nije odvrtio od Detroit heroja Derrrick Maya ili Jeff Millsa do svjetski renomiranih imena poput Carl Coxa ili Paul Oakenfolda. Jaguar je tako postala najprodavanija produkcija iz Underground Resistancea a danas 12 godina poslije još uvijek joj se nitko nije približio.
Problemi s autorskim pravima nastali su te 1999.g. kada je Sony BMG pokušao nelegalno izdati i prodati tisuće kopija "Jaguara" na komercijalnom tržištu. Ovdje je zakazala pravna država a i danas se još priča o tome kako je jedna ugledna kompanija pokušala na nizak način kapitalizirati težak rad umjetnika iz Detroita koji su cijeli život bili borci protiv komercijalizacije tržišta budući da im je glavno načelo djelovanja bilo "underground".
"Nakon nekoliko godina ljudi očekuju da napravite novog Jaguara", kaže Rolando. "Ta pjesma se dogodi jednom u 100 godina. Dogodila se meni, baš onda kad su se sve stvari poklopile. Složila se magična melodija koju su glazbenici i publika odlično dočekali".
{youtube}xxQMxjX56-8{/youtube}
Krajem 2004.g. Rolando je bio spreman napustiti Underground Resistance i njegovo najjače distribucijsko oružje Submerge. Čini se da razdvajanje nije baš koristilo nikome ali Rolando se osjeća sretnim jer mu je to dalo mnogo više slobode. "Oni rade što rade a ja sam otišao u svom smjeru. Oni su povijest". Edinburgh je novi dom američkog producenta. Čini se kako je zemljopisna razdaljina pomogla Rolandu da krene novim putevima u svom životu. "Od sada sam pravi Škot", nasmijao se i dodao: "Ovdje definitivno ima puno odlične glazbe a publika je nevjerojatna".
Rolando je objeručke prihvaćen u Velikoj Britaniji i ostatku Europe. Regularno je gost u berlinskom Berghainu te priprema podcaste za FACT magazin. Ostgut Ton je nedavno objavio njegovu ploču "5 to 8". "A" strana donosi mnogo teških udaraca basseva a "B" strana "Junie" je sporijeg tempa, dubljeg groova skladba koja bi se slobodno mogla svrstati u downtempo. Njegove remixerske sposobnosti također su došle na vidjelo kada je radio za Eddie Leadera iz Hudd Traxxa, zatim američkog producenta Contakt i švedski duo Skudge. Rolando trenutno radi na dva remixa, započeo je i suradnju s Nic Fanciulliem gdje zajednički planiraju izbaciti nešto na Saved Recordsu. Tamo je već 2009.g. izašla produkcija Rolanda "Afterlife EP".
"Nastojim održati dobar moment, kreativnost i feeling koji imam. To sve produkcije i remixe čini posebnima. Na pomolu je novi EP", zadovoljno će novi Škot.
Contakt – Not Forgotten (Rolando's VNO Remix) (LOC005 clip) by Local Action Records
Uz sav ovaj angažman na europskom tlu Rolandu se misli uvijek vraćaju na Detroit. Što se događa u epicentru glazbe koji je godinama gurao ne samo njega već čitav elektronski pokret. "Što je interesantno sada Detroit je izgleda postao kolijevka housea, gdje je techno u podređenom položaju. Glazbenici poput Norm Talleya, Delano Smit, Thea Parrisha i neki newcomeri poput Kyle Halla svuda su prisutni i rade odlično svoj posao", govori Rolando.
On se ipak više okrenuo europskom zvuku koji mu je za sada još uvijek dosta stran i teško prihvatljiv ali vrijeme čini svoje. Posebice ga inspirira zvuk iz Berghaina kojeg proizvode Ben Klock ili Marcel Dettmann. Tu se vraćamo na početak priče gdje se spominju funky i dubstep, glazba za koju je donedavno tek čuo čini se sve ga više obuzima.
Po Rolandu minimal je samo techno, a funky je samo house, dok je dubstep definirao kao drugu verziju drum & bassa.
DJ Rolando's Current Top Ten
1. Ben Sims "Smoke and Mirrors"
2. Samuel Sessions "Inner City Dust Vol. 2"
3. James Kumo "Signal Failure (Oliver Deutschmann's Slimix)"
4. V/A "Detroit: Deepconstructed"
5. Tripmastaz & Arram Mantana "Terrorhythm"
6. Yoav B "Sunset Glow Disko"
7. James (a.k.a. Plural Johnson) "Track 4"
8. D's & C's "Last Days (Sls remix)"
9. Monoloc "Nonhouse"
10 Argy "Daze to Come (Beats Version)"