Aerial Tribe: Glazba je najbolji stimulans dobrih osjećaja i zdrave katarze
Već deset godina Trance Unity briše granice između trance subžanrova i okuplja ljubitelje glazbe iz Hrvatske i Slovenije pod jednim zajedničkim krovom – ljubavi prema plesu, glazbi i zajedništvu
Od progresivnog i tech trancea do psihodeličnih dubina psy i goa trancea, ovaj event program utjelovljuje PLUR duh i unosi dozu nostalgije kroz pažljivo osmišljene vizuale i storytelling pristup promociji.
Povodom njihove desete obljetnice i povratka na scenu s eventom Back to The Future u Boogaloo 11.04., razgovarali smo sa suosnivačem Danijelom Oršolićem aka Aerial Tribe o počecima, zajednici i viziji koja ih i dalje vodi.
Trance Unity (DJ BornA, Moonsouls & Sunlab, Aerial Tribe) za ovu priliku u suradnji s Film Factory Zagreb vam donose ekskluzivni Live Studio Set koji kroz tri miksa predstavlja stilsko putovanje kakvo možete očekivati na njihovim partyjima.
Kako je nastala ideja za Trance Unity i kakvi su bili vaši ciljevi na samom početku?
Ideja se rađala kroz jedan duži period. Bio sam dio ekipe koja je voljela uplifting trance i redovito posjećivala TrancePort i Astralis evente, a kasnije sam počeo slušati i psy trance i gou. Nedugo nakon toga se pojavljuje prvi Trance Unity (2013. godine), ali u obliku kojeg bi mogli nazvati “pilot programom” onoga što će tek postati.
Dva slovenska DJ-a, AleSH i Recruit, su željela organizirati trance event koji bi uključivao”sve stilove” trancea, i to baš u Hrvatskoj gdje su prepoznali potencijal. Kako bi ostvarili ideju, udružili su se sa “Ministry of Fun (MoF)” organizacijom koja je osigurala klub, a njima sam se pridružio kao Aerial Tribe, u ulozi warm-up DJ-a.
Ubrzo je postalo jasno da je potreban dodatni angažman kako bi party bio uspješan te sam spletom okolnosti bio uključen u organizaciju promotora, tehničku koordinaciju te kreiranje vizualnog identiteta eventa.
Event je održan krajem 2013. i atmosfera je, unatoč skromnoj posjećenosti, ipak bila toliko dobra da bi kroz narednih godinu dana ”tinjala” želja da se organizacija i dalje nastavi. U međuvremenu se suradnja sa MoF-om raspala, a kolege iz Slovenije zbog obaveza nisu mogli biti dovoljno angažirani.
Temeljna ideja je bila spajanje svijetova trance glazbe od progressive, uplifting i tech trancea, pa do psy trancea i goe
Nakon godinu dana “tinjanja” sam pokušao rasplamsati žar objavom na Trance Family Croatia Facebook grupi gdje sam izložio kompletnu ideju i koncept.
Temeljna ideja je bila spajanje svijetova trance glazbe od progressive, uplifting i tech trancea, pa do psy trancea i goe. Sve je to Trance, i ako nas sve spojimo na jednom mjestu, u istoj noći, možda zajedno stvorimo nešto posebno, a u tom duhu pluralizma, otvorenosti i pozitive smo nastojali raditi i sve ostalo.
Ubrzo nakon objave su mi se pridružili bivši MoF promotor Filip Alexandris te višegodišnji trance entuzijast Dragan Mišukić kao suosnivači čemu je uslijedilo i osnivanje Trance Unity organizacije.
Na red su došli novi logo, vizuali, koncept inspirativnih “meme” grafika i tematskih evenata kulminirajući događajem ”Trance Unity 2: When The Worlds Collide” u G2 klubu koji je imao neviđenu atmosferu iznenadivši sve nas, ali i Gjuro2 vodstvo što je postavilo temelje za narednih 15 partija.
Trance Unity uvijek spaja više podžanrova i scena – kako balansirate između mainstream i underground trance zvuka?
Nastojimo posložiti DJ line-up na način da dođe do prirodnog nadovezivanja žanrova. Progressive je dobar uvod u uplifting koji potom evoluira u tech, vibrama blizak psy tranceu koji se na kraju sljubljuje s goa melodijama.
Zamislite to kao kada putujete iz kontinentalne Hrvatske prema Dalmaciji i kako se odmičete od visokih planina i šuma primjećujete sve više dalmatinskog krša i niskog raslinja. Ukratko, radi se o jednom zanimljivom glazbenom putovanju.
Takvim konceptom potičemo publiku da pruži priliku žanrovima koji im inače nebi bili prvi izbor, a u prilog nam ide i već godinama prisutan trend miješanja žanrova kao što je “ubrizgavanje” psy zvuka u uplifting i tech setove, te u novije doba činjenica da melodic techno i progressive house vrlo često zvuče kao nešto što bi nekoć zvali tranceom.
Možete li izdvojiti neki ključni trenutak ili event koji je posebno obilježio ovih 10 godina?
”Trance Unity 2: When The Worlds Collide” je ključan kao trenutak validacije gdje smo dokazali da je moguće ”spojiti nespojivo”, te inspiracije koja nas motivira i dan danas, deset godina kasnije.
Izdvojio bih još i ”Trance Unity 6: Synaesthesia” u Močvari sa izuzetnom posjećenošću i nekom posebnom energijom te “Trance Unity X” u Depou kada je nekoliko sati prije eventa počela snježna oluja pa smo mislili da će dobar dio ekipe ostati doma. No, dogodilo se upravo suprotno – odrađen je spektakularan party i nagrađeni smo jednim toplim zimskim iznenađenjem.
Vaši eventi su poznati po pažljivo odabranim vizualima koji pričaju priču. Koliko vam je važan taj vizualni aspekt u kreiranju doživljaja?
Na vizualni aspekt gledamo kao na dodatan trud koji znači puno. Potrebno je osjetiti trance energiju, sanjati i sve to pretočiti u vizual koji prenosi tu vibru ekipi koja voli i osjeća ono što i mi osjećamo.
Važno je stvoriti narativ oko eventa koji budi maštu i asocijacije doprinoseći uzbuđenju i naposljetku i doživljaju svakog eventa. Kao što je do sada uvijek bio slučaj, vizuali stilom i tematikom prate naziv određenog eventa.
U ovom slučaju je to “Back to The Future” i teško je opisati koliko značenja se tu krije, od očite aluzije na povratak Trance Unity-a do podsjetnika na sve ono što traje čak i dok se sve oko nas mijenja, možda poput utočišta koje možemo imati u glazbi i jedni u drugima.
Osnovna tema je “vrijeme”, sa naglaskom na povratak, buđenje, i misteriju oko onoga što tek slijedi te svega što smo proživjeli u zadnjih 10 godina.
PLUR filozofija (Peace, Love, Unity, Respect) često se spominje u kontekstu trance scene. Kako vi doživljavate PLUR i osjećate li da je ona i dalje prisutna danas?
Smatramo da je PLUR filozofija nužna za zaštitu klubske scene kao mjesta gdje se svi osjećaju sigurno, voljeno i cijenjeno. Smatram da se ta vibra još uvijek može osjetiti na gotovo svakom plesnom podiju gdje se pušta elektronička glazba.
Za nas je to nešto što se podrazumjeva od samog početka, i što prožima sve sfere Trance Unity-a. Organizacijski smo posloženi više kao “party za ekipu” nego nešto “mainstream” gdje pružamo šansu velikom broju lokalnih i regionalnih, poznatijih i manje poznatih DJ-a.
Tu smo da napravimo nezaboravan party, a 10. godišnjica je proizašla iz osjećaja da je šteta propustiti priliku da se ne obilježi jubilej, s obzirom na to da godinama na plesnim podijima slušamo pitanja tipa “a kad’ će idući Trance Unity?”.
Jedna stvar koju bi istaknuli je i to da PLUR treba i dalje aktivno promovirati, riječima i primjerom. Čudna su i kaotična vremena i ne smijemo iz vida izgubiti temeljne ljudske vrijednosti i empatiju.
Isto tako pozivamo sve na odgovorno partijanje, jer ako ugrozimo svoje ili tuđe zdravlje to više nije sigurno ozračje o kojemu ovdje pričamo. Glazba je kao takva najbolji stimulans dobrih osjećaja i zdrave katarze.
Kako gledate na povezanost hrvatske i slovenske trance scene kroz Trance Unity? Osjećate li da ta suradnja jača?**
Trance Unity je i nastao kao suradnja Hrvata i Slovenaca (AleSH i Recruit), a “reboot” je nastavio u istom stilu tako da nije bilo gotovo ni jednog eventa na kojemu nije bilo slovenskih DJ-a, a i mnogobrojne slovenske publike.
Zanimljivo je da Slovenci dolaze na gotovo sve trance partije u Hrvatskoj, posebice Zagrebu, čak i u vrijeme dok Trance Unity-a nije bilo, što govori o čvrstoj povezanosti te dvije scene.
Trance nije samo žanr, već često i stanje uma. Kako biste vi opisali trance iskustvo?
Trance iskustvo je u širem smislu moguće postići i bez glazbe. Zadivljujući krajolik uz cvrkut ptica, sunce i povjetarac također može izazvati trenutke koji su slični trance doživljaju.
Taj osjećaj je teško opisati riječima, no možda je ključ u osjećaju povezanosti i pripadanja nečemu većem od nas samih te rezonance koja to dočarava. Ako opisujemo sam osjećaj kao takav, najbolji termin je “frisson” tj. onaj osjećaj kada se “naježimo” na zvučni (ili drugi) podražaj.
Trance kao glazbeni žanr pokušava ciljano stvoriti taj “frisson”, no razni podžanrovi imaju različite pristupe tome. Npr. uplifting stimulira ekstrovertnu emocionalnu rezonancu dok psytrance pruža introvertno uranjanje u trenutku.
Uplifting ekipa često i zapjeva držeći ruke u zraku kao na koncertu dok među psytrance fanovima češće ima onih koji će zažmiriti i prepustiti se glazbi da ih odvede u neki drugi svijet.
S obzirom na postojanje više puteva do trance stanja, a i činjenice da moderni žanrovi poput progressive house i melodic techna zvuče slično tranceu, više ne smatramo da “Trance” u nazivu “Trance Unity” nužno mora opisivati isključivo “trance” žanrove. Ako se techno ili house pjesma uklapa također je dobrodošla.
Kako vidite stanje trance scene u Hrvatskoj danas u usporedbi s periodom kada ste započeli? Postoji li nova generacija koja preuzima scenu?
Općeniti dojam je da se događa ponovno oživljavanje ne samo trance scene nego općenito klubske scene, ali se čini kao da to i dalje pretežito vode iste generacije.
Smatramo da postoji potreba da se mlađim generacijama preda palica kako bi dalje nastavili razvijati trance scenu, a sudeći po dolaznosti na nedavne trance evente čini se da postoje temelji za to. Naš cilj je dati šansu mlađim DJ-ima, kao što je DJ BornA na nadolazećem eventu u Boogaloou.
Što možemo očekivati od nadolazećeg eventa Trance Unity: Back to the Future u Boogaloou? Hoće li biti posebnih iznenađenja?
Nadolazeći event je prije svega osmišljen da još jednom oživi tu atmosferu koju smo doživjeli kroz prethodnih 15-ak evenata kada su stvorena mnoga nezaboravna sjećanja, prijateljstva i ljubavi. To je povratak onog “trance partija za ekipu”.
Progressive i uplifting trance stranu našeg yin-yanga predstavljaju Moonsouls & Sunlab iz Hrvatske te Reconceal iz Slovenije, dok nam psytrance serviraju Aerial Tribe iz Hrvatske te Calixta iz Slovenije. S druge strane, DJ BornA (progressive) je tu da otvori večer, upali motore i započne putovanje. Svi elementi su tu. Svi su “main act”. Pozivamo ekipu da dođu rano i uživaju do samog kraja.
Sto se tiče iznenađenja… Event se zove “Back to The Future”, a povijest trance glazbe je duga i fantastična. Možete i sami pretpostaviti što to znači. ;)
Kakvi su vam planovi za budućnost? Možemo li očekivati Trance Unity 2.0 ili neke nove koncepte?
Planovi za budućnost? Ima ih, volimo sanjati, ali zasada ne želimo otkrivati detalje jer daljnji planovi ovise o puno faktora.
Od novih koncepata bih izdvojio otvorenost prema drugim srodnim žanrovima koji se uklapaju u “trance osjećaj” te davanje šanse mladim DJ-ima i kreatorima – neki od njih će možda na posljetku preuzeti baklju Trance Unity-a i razvijati ga u daljnjem smjeru!
Trance Unity slave desetljeće rada 11. travnja u Boogaloo
Ulaznice su dostupne ovdje, a line up i satnica su slijedeći:
23:00 – 00:15 — DJ BornA
00:15 – 01:30 — Reconceal
01:30 – 03:00 — Moonsouls & Sunlab
03:00 – 04:30 — Calixta
04:30 – 06:00 — Aerial Tribe