Skip to main content

Steve Redhead: “Super je vratiti se u Sloveniju, na događaju koji slavi sirovu energiju klasičnog techna”

Belgijski techno pionir Steve Redhead vraća se u Sloveniju ovog petka, 4. travnja na Old Kitchen gdje donosi svoju selekciju na vinylu

Piše: 

Glazbu mu karakteriziraju energični, pokretački i intenzivni techno ritmovi. Objavio je pjesme na nekim od najprestižnijih techno etiketa, uključujući Mutual Rytm, Frenzy, Primate, Zync, Mankind, Materia, Suara, Compressed, Fine Audio, Session i vlastitu Reda Recordings.

Uoči nastupa u ljubljanskoj Cvetličarni popričali smo o old school vremenima od I Love Techna do evolucije techno glazbe, a posebno je istakao što publika od njega može očekivati na nastupu u petak.

Foto: Yannig Van de Wouwer Fotografie

Dio ste techno scene od 90-ih. Kako vidite evoluciju techna od njegovih underground korijena do današnjeg globalnog fenomena?

Techno je evoluirao od underground žanra do globalno priznatog glazbenog pokreta. Ono što je nekad započelo u malim klubovima sada je dio mainstream glazbene kulture. Iako je nešto od toga postalo previše komercijalno, mnogi DJ-i i producenti pokušavaju ostati u tom underground duhu. Osobito se čini da se nova generacija techno producenata vraća toj underground kulturi. Sviđa mi se to.

Vaša izdanja za izdavačke kuće kao što su Mutual Rytm, Kombination Research i Red Factory definirala su sirov, beskompromisan zvuk. Kako biste opisali svoj trenutni pristup produkciji u usporedbi s ranim danima?

Moj se pristup produkciji promijenio tijekom godina zbog tehnološkog napretka. Počeo sam producirati 1995. i uglavnom sam radio s hardverom i analognom opremom. Audia i dalje nije bilo nigdje. Od 2000. postaje sve važniji u mom tijeku rada.

Sada skoro koristim samo dodatke s midi kontrolerima. Još uvijek imam nešto analogne opreme kao što je Planet Phatt, Analog four i TD-9. S računalom danas možete učiniti mnogo više što više ne želim mijenjati. Mogućnosti su beskrajne. Međutim, fokus ostaje na sirovom, beskompromisnom zvuku.

Belgija je oduvijek imala jaku techno kulturu. Kako se scena mijenjala tijekom godina i kakvu ulogu ima u globalnom techno pokretu danas?

Belgija je oduvijek igrala veliku ulogu u elektroničkoj glazbi. Poznati smo po novom ritmu. Dok su u Detroitu stvarali početak techna, ovdje je new beat bio vrlo popularan. Bio je to prvi pravi elektronički žanr i bio je vrlo mračan i spor. Ali to je bio početak nečeg mnogo većeg. Ranih 90-ih bili smo središte elektroničke glazbe.

Mislim do 2005-2006 bili smo jedna od vodećih zemalja u technu. Danas je scena postala toliko komercijalna zbog radija i televizije da smo izgubili tu vodeću poziciju. Svi promoviraju hard techno i drugu komercijalnu glazbu. Danas s malo ljubomore gledam na scenu u Nizozemskoj i Njemačkoj. Srećom, još uvijek imamo dobre klubove poput Fusea. Ovaj klub ostaje ikona u technolandu.

Vinil se uvelike vraća, a vi ste dio pokreta koji ga održava na životu. Kakvo je vaše mišljenje o debati digitalno naspram vinila u techno DJ-ingu?

Vinil ima jedinstveni šarm i karakter. Imati svoju glazbu u ruci uvijek je posebno i ima puno više značenja od MP3-a. Ali moram biti iskren, volim se igrati s digitalom. Nema igala koje skaču, nema rezonancije. Nudi fleksibilnost za izvođenje dodatnih trikova s ​​glazbom. Mislim da oboje imaju svoje mjesto na sceni, a u konačnici se radi o glazbenoj umjetnosti.

Old Kitchen Party vraća sirovu energiju klasičnog techna sa setovima samo od vinila. Kakav je osjećaj biti dio događaja koji obuhvaća duh old school techna? Što publika može očekivati ​​od vašeg seta?

Super je vratiti se u Sloveniju! I ovaj put na događaju koji slavi sirovu energiju klasičnog techna koja je još veća! Možete očekivati ​​raw (sirovi, lo-fi, oštri) i energični techno. Neke dobro poznate pjesme i neke manje poznate.

I Love Techno bio je jedan od najpoznatijih festivala u Belgiji i ključni događaj za mnoge ljubitelje techna. Bili ste dio tog doba – kako gledate na to i mislite li da danas još uvijek ima mjesta za tako velike i fokusirane techno festivale?

I Love Techno bio je kultni događaj koji je utjecao na cijelu generaciju. Mnogi mi ljudi i danas govore da su im ti dani bili najbolji u životu. Vidjeti svu techno scenu zajedno na 5 pozornica bilo je neviđeno u to vrijeme. Danas imate mnogo festivala koji to rade. Iako se scena dosta promijenila, još uvijek ima mjesta za fokusirane techno festivale. Na primjer, Stone Techno festival u Njemačkoj i XRDS u Belgiji dobri su primjeri.

Što je sljedeće za Stevea Redheada? Neka nadolazeća izdanja, projekti ili suradnje na koje bismo trebali paziti?

Uskoro će stići puno novih stvari. Pjesme i remiksi. Na primjer, napravio sam remix za izdavačku kuću Techsturbation Records od Gumje. Također radim na novom Mutual Rytmu i pjesmi za Perc Trax. A za 2 tjedna ćemo snimiti studijski masterclass za Sinee koji će inače izaći u lipnju. Dakle, tamo ćete moći vidjeti moj tijek rada iz studija!

Old Kitchen donosi vinyl only večer ispunjenu sirovim, autentičnim techno zvukom, a osim Redheada na gramofonima će iste večeri puštati Marko Nastić, Gumja, Lexis, Daniel Gloomy i Veztax.

Osigurajte svoje ulaznice na vrijeme po povoljnijoj cijeni na Entrio.

sonus desktop
sonus 600
Nastup Same’ Abdulhadi 2018. u Ramali za platformu Boiler Room postao je prekretnica u njezinoj karijeri
maceo 600
Nastup Same’ Abdulhadi 2018. u Ramali za platformu Boiler Room postao je prekretnica u njezinoj karijeri