Istraživanje: Većina slušatelja se protivi umjetnoj inteligenciji u glazbenoj produkciji
Gotovo 79% ispitanika smatra i osjeća kako je “ljudska kreativnost esencijalni faktor u stvaranju glazbe”.
International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) je objavio nove istraživanje “Engaging With Music 2023” u sklopu “Global Music Report” koji je analizirao kako se slušatelji angažiraju s glazbom i što osjećaju prema njoj. Važan dio istraživanja bio je posvećen brzorastućem segmentu umjetne inteligencije u glazbi.
Prema rezultatima istraživanja, u kojem su se analizirali odgovori više od 43 tisuće ispitanika iz 26 zemalja, otkriveno je kako gotovo 79% ispitanika smatra da je “ljudska kreativnost esencijalni faktor u stvaranju glazbe”.
Na pitanje slušateljima, jesu li svjesni sposobnosti umjetne inteligencije da generira glazbu oponašajući nekog umjetnika, istraživanje je otkrilo da 76% ljudi vjeruje kako umjetna inteligencija ne bi trebala stvarati “AI vokale” umjetnika bez dopuštenja.
U međuvremenu, 74% ispitanika se složilo da se umjetna inteligencija ne bi trebala koristiti za kloniranje ili lažno predstavljanje glazbenika bez dopuštenja. 70% smatra da se trebaju postrožiti ograničenja što sve umjetna inteligencija može u glazbi, dok 64% njih smatra da bi vlade trebale imati ulogu u uspostavljanju i provođenju ograničenja nad umjetnom inteligencijom.
U zaključnom izlaganju rezultata, direktorica IFPI-ja Frances Moore je istaknula: “Dok slušatelji diljem svijeta vide prilike, ali i prijetnje za glazbu od umjetne inteligencije, njihova poruka je jasna: autentičnost je važna.”
Ovo istraživanje dolazi svega nekoliko mjeseci nakon što je objavljeno da će se pjesme stvorene umjetnom inteligencijom moći kvalificirati za nominaciju za nagradu Grammy.