Kako je 67-godišnji umirovljenik osvojio publiku industrijskim technom iz svog doma
Kada pomislite na techno, možda zamišljate mračne klubove, prepune plesne podije i zabave koje traju bezbroj sati, ali nemojte se zavaravati – plesna i elektronička glazba nije rezervirana samo za mlade
To dokazuje Nick Hayes, 67-godišnji umirovljenik koji je na društvenim mrežama izgradio publiku od preko 100 tisuća pratitelja stvarajući uživo industrijski techno iz svog doma u Velikoj Britaniji.
U jednom intervjuu je Nick Hayes, poznatiji i kao The Last DJ, ispričao priču o tome kako je od anonimnosti stigao do zvijezde na društvenim mrežama, pretvarajući svoj hobi nakon mirovine u golemi uspjeh koji mu je donio brojnu publiku te kako je inspirirao mnoge starije da se okušaju u produkciji glazbe.
“Moje putovanje je započelo kad sam imao 55 godina. Prije toga prodavao sam dijelove za aute sve do odlaska u mirovinu“, prepričava The Last DJ te dodaje: “Oduvijek sam sanjao da stvaram glazbene tutorijale jer mi je trebalo jako dugo da naučim kako producirati glazbu.“
Kada je krenuo snimati videa, Hayes nije imao puno sreće u pokušaju da izgradi publiku s tutorijalima za produkciju pa se odlučio na nešto drugačiji pristup: “Netko mi je rekao, ‘zašto se ne snimiš kako sviraš glazbu?’ Tada je sve zapravo krenulo.“
Jedan od prvih videa koje je Hayes objavio gdje uživo izvodi elektroničku glazbu, postao je viralan i dosegao više od 3 milijuna pregleda. “Nakon toga sam s 500 pratitelja na Instagramu skočio na 107 tisuća u samo četiri tjedna.“
Većina Hayesovih videa prati sličnu formulu: sjedi za stolom (ili u vrtu) s Elektron Syntakt grooveboxom, izvodeći neumorni, snažni techno pod budnim okom svoje maskote medvjedića Berta, često plešući u stolici uz glazbu. Iako su njegovi najpopularniji videi nastupi uživo, Hayes se vratio i snimanju tutorijala za svoje pratitelje, pokrivajući sve, od moćnih bas linija do dizajna zvuka u Serumu. Iako Hayes preferira opremu marke Elektron, često eksperimentira i s drugim uređajima, uključujući Teenage Engineering OP-1 Field i Roland S-1 sampler.
“Stvarno sam želio pomoći ljudima svoje generacije, ili mlađima, da stvaraju glazbu. To te čini sretnijim, mijenja tvoje emocije. Volim osjećaj slušanja glazbe,” kaže Hayes. “Mnogi moji pratitelji stariji od 40 rekli su mi da sam ih inspirirao. Sinoć sam dobio email od nekoga tko je rekao ‘Imam 46 godina, je li u redu da počnem producirati glazbu?’ Rekao sam ‘da, počni sada!’ Nema dobne granice za produciranje i stvaranje glazbe.“
“Dosta poznatih ljudi me kontaktiralo, pitajući da pišem za njih ili da surađujemo,” kaže Hayes, koji priznaje da ga ne zanima rad s drugima. “Isprva sam bio pomalo šokiran, jer sam pomislio: ‘zašto bi Sid iz Slipknota htio da mu napišem pjesmu?’ Ne želim raditi suradnje, želim raditi ono što radim jer me to čini sretnim.“
Hayes kaže da su mu nudili četveroznamenkaste iznose za nastupe u inozemstvu i da je nastup uživo nešto što bi želio više istražiti u budućnosti, ali dotad je jako sretan što je u lokalnom klubu održao svoj prvi nastup u 40 godina