Skip to main content

Novo istraživanje: Dugotrajna konzumacija marihuane može oslabiti radnu memoriju

Nedavno objavljena studija u časopisu JAMA Network Open istražila je učinke intenzivne i dugotrajne konzumacije kanabisa na radnu memoriju

Piše: 

Naslovna foto

Istraživanje je provela Medicinska škola Sveučilišta Colorado Anschutz, obuhvativši 1000 mladih osoba u dobi od 22 do 36 godina. Cilj je bio razumjeti kako učestala uporaba kanabisa utječe na sposobnost zadržavanja i korištenja informacija potrebnih za svakodnevne zadatke.

Sudionici su podijeljeni u tri skupine prema učestalosti konzumacije kanabisa:

Teški korisnici: više od 1000 puta tijekom života

Umjereni korisnici: između 10 i 999 puta

Nekorisnici: manje od 10 puta

Foto: Dad Grass on Unsplash

Tijekom istraživanja, sudionici su podvrgnuti magnetskoj rezonanciji (MRI) dok su rješavali sedam kognitivnih zadataka koji su pokrivali područja poput memorije, nagrađivanja, emocija, jezika i motoričkih vještina. Poseban naglasak stavljen je na zadatke radne memorije, ključne za aktivnosti poput vožnje ili vođenja razgovora.

Rezultati su pokazali da je 63% teških korisnika imalo smanjenu moždanu aktivnost tijekom zadataka radne memorije. Slično tome, 68% onih koji su nedavno konzumirali kanabis pokazalo je slične učinke. Radna memorija je ključna za zadržavanje i obradu informacija potrebnih za donošenje odluka i izvršavanje svakodnevnih aktivnosti.

Studija pruža znanstvene dokaze koji podržavaju dugogodišnje sumnje o negativnom utjecaju marihuane na kognitivne funkcije

Profesor Joshua Gowin, glavni autor studije, istaknuo je važnost razumijevanja učinaka kanabisa na ljudsko zdravlje s obzirom na njegovu sve veću globalnu uporabu. Naglasio je potrebu za daljnjim istraživanjima kako bi se pružila cjelovita slika o prednostima i rizicima povezanim s konzumacijom kanabisa, omogućujući ljudima donošenje informiranih odluka.

Studija je također ukazala na praktične primjere radne memorije u svakodnevnom životu, poput potrebe da se tijekom vožnje zapamti informacija iz mrtvog kuta ili da se tijekom razgovora sjetimo prethodnih izjava sugovornika kako bismo adekvatno odgovorili. Smanjenje radne memorije može otežati takve zadatke, zahtijevajući veći napor za zadržavanje informacija.

Photo by Ahmed Zayan on Unsplash

Iako studija ne može definitivno dokazati da kanabis šteti mozgu, pruža znanstvene dokaze koji podržavaju dugogodišnje sumnje o negativnom utjecaju marihuane na kognitivne funkcije.

Carol Boyd, direktorica Centra za proučavanje droga, alkohola, pušenja i zdravlja na Sveučilištu Michigan, koja nije bila uključena u studiju, napomenula je da su mnogi već dugo primjećivali da teški korisnici kanabisa imaju problema s pamćenjem, što je dovelo do pojave termina “stoner” za opisivanje takvih osoba.

Istraživači su koristili podatke iz Human Connectome Projecta za analizu moždane aktivnosti sudionika. Gowin je također istaknuo da izbjegavanje kanabisa prije određenih kognitivnih zadataka može poboljšati performanse. Međutim, naglasio je potrebu za oprezom kod naglog prestanka konzumacije, jer to također može utjecati na kogniciju, posebno kod teških korisnika.

Studija naglašava potrebu za velikim, dugoročnim istraživanjima kako bi se bolje razumjelo mijenja li kanabis izravno moždanu funkciju, koliko dugo ti učinci traju i kakav je njihov utjecaj na različite dobne skupine. Također, postavlja se pitanje može li prestanak konzumacije kanabisa dovesti do poboljšanja radne memorije kod bivših teških korisnika, što je područje koje zahtijeva daljnje istraživanje.

Izvor: Jama Network Open

cosmic 300x600
Legende elektroničke glazbe Underworld vratile su se u koncertnu dvoranu, arhitektonskog remek-djela s popisa svjetske baštine
cosmic 300x600
Legende elektroničke glazbe Underworld vratile su se u koncertnu dvoranu, arhitektonskog remek-djela s popisa svjetske baštine