Skip to main content
  • electric daisy
  • 19.01.2013.

Rave kultura: Europljani vs Amerikanci

Ovog je tjedna jedan članak u kojem je autor uzeo na pravo da Amerikancima objasni rave kulturu i da ih ponizi u odnosu na europski način doživljavanja elektronske glazbe poprilično probudio duhove i uzburkao plesnu javnost.

Naslovna foto

electric daisy

Radi se o članku „Explaining Rave Culture to Americans“, autora Clive Martina za portal Vice.com, neki od vas su ga zasigurno popratili, a drugima preporučujemo da ga pročitaju.

Autor se bez ustručavanja osvrnuo na ponovno otkivanje elektronske glazbe u redovima mladih Amerikanaca, koji kao da su prespavali cijelo jedno razdoblje i poprilično zaboravili slušati glazbu koja je i potekla iz Amerike te da ih je sad kad tu istu glazbu nepotrebno nazivaju „EDM“ vjerojatno potaknuti popularnim konzumiranjem MDMA, koju od milja zovu „Molly“.

molly

Međutim oštro se ističe kako Amerikanci uopće ne kuže bit ravea, ne shvaćaju da DJ-i nisu rock zvijezde u koje treba buljiti dok su na stageu, da nisu oni centar pozornosti sa svojim glupim maskama i dugom kosom iza koje se skrivaju kako drugi ne bi vidjeli njihove tehnike (ne)miksanja.

Koliko se s djelom ovog članka slažemo, toliko se ne slažemo s par tvrdnji u tom članku kao što je „ALL DANCE MUSIC IS ELECTRONIC, YOU IDIOTS“ – to svakako nije istina, plesna glazba nije samo elektronska glazba, zatim „YOU CANNOT JUSTIFY MAKING HOUSE MUSIC AND BEING ANTI-DRUGS“ – zašto ne, svakako da je uvriježeno mišljenje da jedno ide s drugim, ali nije nužno, te „LIVE DRUMS ARE COMPLETELY UNACCEPTABLE“ – s ovom se trdnjom uopće ne slažemo, jer live actovi, izvođenje elektronike na instrumentima uživo i slično, češće je odlično nego loše iskustvo, zamislite Garnierov "Man With The Red Face" bez saksofona, možda bi Clive trebao poslušati naš domaći bend ABOP, koji sviraju techno uživo…

{youtube}KJkoBH68njQ{/youtube}

Svakako ako već niste, pročitajte štivo koje je uzburkalo odnose između Europljana i Amerikanaca i što kažu Amerikanci (u preko 500 komentara ispod članka), oni nešto stariji i iskusniji u svoju obranu…
 

boogaloo web
boogaloo nye
Vezani članci
Sempliranje. Bez sumnje, jedno od najutjecajnijih i najkreativnijih tehnika moderne glazbene produkcije – no istovremeno često omraženo i osporavano
boogaloo nye
Sempliranje. Bez sumnje, jedno od najutjecajnijih i najkreativnijih tehnika moderne glazbene produkcije – no istovremeno često omraženo i osporavano